Connect with us

Фудбал

Ја намалија казната на Валенсија поради расизам

Јужната трибина на стадионот на Валенсија ќе биде затворена на три натпревари, а казната на тимот е намалена на 27.000 евра по расистичката злоупотреба на напаѓачот на Реал Мадрид Винисиус Јуниор од страна на навивачите на клубот. Жалбената комисија на Шпанската фудбалска федерација соопшти дека одлучила делумно да ја уважи жалбата на Валенсија. Тоа значи дека затворањето на одредени сектори на стадионот Местаја е намалено од пет на три натпревари, а првичната казна од 45 илјади евра е намалена за 18 илјади евра.

Винисиус се закани дека ќе излезе од теренот за време на второто полувреме на натпреварот на Реал Мадрид во Ла Лига против Валенсија во неделата, откако беше подложен на наводни мајмуни скандирања од навивачите. Реал го нарече „злосторство од омраза“ и поднесе жалба до шпанскиот јавен обвинител.

Фудбалерите и официјалните лица на шпанската лига повикаа на прекин на расизмот по неделниот натпревар. Пред натпреварите во вторник меѓу Ваљадолид и Барселона и Селта Виго и Жирона, играчите на двата тима, како и официјалните лица, застанаа зад транспаренти на кои пишуваше „Расизмот надвор од фудбалот“.

Ла Лига соопшти дека ќе побара поголема јурисдикција за казнување на клубовите чии навивачи се виновни за расистичка злоупотреба, откако се чувствуваат „немоќни“ поради недостатокот на сегашни санкции по последниот инцидент на Винисиус Јуниор.

Според законот на земјата, Ла Лига моментално може да идентификува и пријави само инциденти, но казните ретко се применуваат.

Во меѓувреме, четворицата мажи приведени во Шпанија на почетокот на оваа недела под сомнение за злосторство од омраза поради бесење на црниот лик на бразилската фудбалска ѕвезда Винисиус Јуниор се ослободени со кауција, соопшти судот во Мадрид.

Мажите, против кои исто така се води истрага за прекршување на приватноста на Винисиус, им е забрането да се приближуваат и да комуницираат со крилниот напаѓач на Реал Мадрид во очекување на понатамошна истрага, се вели во соопштението на судот.

Истрагата беше покрената откако црн лик на надувување во дресот со број 20 на Винисиус беше обесен на мостот пред теренот за обука на Реал Мадрид пред натпреварот против Атлетико Мадрид во јануари. До него имаше голем црвено-бел транспарент – боите на Атлетико – на кој пишуваше „Мадрид го мрази Реал“.

Facebook