Connect with us

Ракомет

Капитенот Митревски за Фарски Острови: Добивме еден од помалку посакуваните противници во баражот

Изјава на капитенот на македонската ракометна репрезентација, Никола Митревски за бараж мечот против Фарски Острови за пласман на Светското првенство 2025 година.
-Добивме еден од помалку посакуваните противници во баражот. И покрај ова ние ќе влеземе како фаворити и тоа треба да го искористиме. Фарски Острови е селекција која е во подем, играат брз ракомет, има играчи кои играат во Бундес-лигата и нивната игра се темели на квалитетите на тие играчи. Доколку бевме од другата во ждрепката и го добиевме овој противник, секако дека ќе бевме задоволни. Треба да се подготвиме за нив и да го продолжиме континуитетот на пласман на големите натпреварувања, вели капитенот.