Ракомет

Катар ја доби Аргентина, Хрватска против Данска за четвртфинале!

Published

on

Хрватската репрезентација сè уште има шанса да се пласира во четвртфиналето на Светското првенство.

На Хрватска вечерва и требаше пораз на Аргентина од Катар, и тоа се случи, откако јужноамериканскиот тим беше поразен со слаба игра во второто полувреме со 26:25.

Сега, откако Аргентина загуби, на Хрватска и преостанува само уште еден чекор да се пласира во четвртфиналето, но не и воопшто лесно. Имено, од 20 часот Каубоите ќе играат против моќната Данска и мора да победат доколку сакаат да влезат во нокаут фазата.

Што се однесува до дуелот помеѓу Катар и Аргентина, Аргентинците водеа 13:12 на полувремето, иако тоа беше плус шест во неколку наврати во текот на првиот половина час од натпреварот.

Аргентина водеше со четири поени разлика во средината на второто полувреме, а потоа следеше пад, Катар дојде до 20:20, потоа поведе и до крајот веќе не им дозволи на Аргентинците да добијат шанса да остварат значајна победа вредна нокаут фаза.

Керол Марцо постигна осум гола во победата на Катар, Мадади шест и Капоте пет. Во тимот на Аргентина, Москариело и Пизаро постигнаа по шест гола.

Во групата 1, Шпанија ја победи Унгарија со 36:28 во дербито за првото место. Соле постигна осум гола, Гомез седум, а на другата страна со Унгарците Балог и oriер постигнаа по пет погодоци.