Connect with us

Ракомет

Ќе има ли револуционери промени во ракометот? Карабатиќ им пиша на ЕХФ

Published

on

Никола Карабатиќ не настапува на Светското првенство (СП) во Египет, но ракометарот ги следи возбудувањата и настапите на неговата селекција, па испрати специјално барање.

Тој преку порака на својот профил на социјалната мрежа „Твитер“ ги повика ќелниците на Светската ракометна федерација (ИХФ) да го укинат правилото 7 на 6.

Карабатиќ јасно даде до знаење дека не му се допаѓа ова правило иако и тој некогаш е приморан да игра во оваа тактика, а побара и ограничен напад доколку екипите играат без голман.

Advertisement

Facebook