Поврзи се

Кошарка

Кевин Лав призна дека има психички проблеми

Крилото на Кливленд Кавалирс, Кевин Лав призна дека има психички проблеми, поради кои побарал медицинска помош во текот на оваа сезона, а моментно е подложен на терапија.

Дваесет и девет годишниот Лав призна за „The Players Tribune“ дека добил прв паничен напад на 5 ноември за време на натпреварот на Кливленд со Атланта Хокс. Тој открива дека имал болки во стомакот и не може да земе воздух.

– Се појави одеднаш. Никогаш порано не ми се случило такво нешто. Не знаев дали тоа што ми се случи тогаш беше вистинско. Но се покажа дека е така. Навистина ја скршив раката и го повредив глуждот. Од тој ден мислам сосема поинаку за своето ментално здравје, напиша Лав.

Кошаркарот на Кливленд Кавалирс, кој оваа сезона има во просек 17,9 поени и 9,4 скока по натпревар, додава дека „менталното здравје е нешто невидливо, но тоа го засега секој дел од нас на еден или друг начин“.

– Тоа е дел од животот и никогаш не знаеш низ што минува човек, нагласува поранешниот играч на Минесота.

Лав се опоравува од скршеницата на раката, повреда со која се здоби на крајот од јануари.

ФОТО

loading...

Повеќе од Кошарка