Connect with us

Фудбал

Крилниот напаѓач на Челзи нема да игра на Купот на африканските нации

Крилниот напаѓач на Челзи, Хаким Зиеш, нема да игра на Купот на африканските нации. Конечно остана надвор од Мароко за турнирот кој започнува на 9 јануари. Веста не е изненадувачка, бидејќи играчот на Челзи се скарал со тренерот Вахид Халилхоџиќ и од јуни минатата година не добил повик за тимот.

„Се надевавме дека Зиез ќе биде лидер на тимот и ќе го доведе до успех, а не оној кој сака да ја добие топката без да вложи никаков напор. Нема да навлегувам во детали“, изјави Фаузи Лакча, претседател на Кралската фудбалска федерација на Мароко.

Менаџерот на Челзи, Томас Тухел, секако е задоволен од околностите, бидејќи ќе може да смета на Зиез во напорниот период во јануари.

Од почетокот на кампањата во Премиер лигата, поранешниот играч на Ајакс има 10 натпревари и 1 гол.

Реклама

Facebook

Реклама