Connect with us

Фудбал

Лајпциг преку Хамбургер до историско финалето во германскиот куп

Објавено:

Прв финалист во фудбалскиот Куп на Германија е тимот на Лајпциг по победата на гостувањето кај Хамбургер со 3:1.

За Лајпциг ова е најдобар резултат во историјата на националниот куп.

До таков епилогот Лајпциг стигна со головите на Јусуф Поулсен, Василије Јаничиќ и Емил Форсберг.

Единствениот гол за Хамбургер го постигна Бекери Јата.

Во финалето, Лајпциг ќе игра со победникот на средбата Вердер Бремен – Баерн Минхен.

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама