Connect with us

Фудбал

Лацио им одговори на навивачите: Ачерби останува

Лацио не планира да го продаде дефанзивецот Франческо Ачерби, иако ултрасите на „ орлите“ вчера ја повикаа управата да преземе итна акција .

33-годишниот италијански дефанзивец беше нападнат од навивачи на римскиот клуб, кои со соопштение директно му порачаа дека повеќе не е добредојден во Рим по неговите постапки на натпреварот против Џенова. Играчот потпиша за победа од 3:1 над Џеновјаните и даде знак со рака, повикувајќи на молк во гостинскиот сектор на „Мараси“, каде што имаше околу 3.000 навивачи на римскиот клуб.

Според Corriere dello Sport, раководството на „членовите на Бјанко“ нема да попушти и лесно да се откаже од италијанската репрезентација и покрај притисокот. Претседателот Клаудио Лотито, кој е познат по лошите односи со навивачите, не сака неговите одлуки да бидат условени со некои од нив и е категоричен во намерата да го задржи дефанзивецот.

Ачерби важи за клучен дел од тимот на Маурицио Сари и покрај неговите проблеми да се адаптира на тактиката на поранешниот тренер на Наполи, Челзи и Јувентус.

Реклама

Facebook

Реклама