Лејкерс од тогаш паднаа на табелата во Западната конференција, откако запишаа три победи и пет порази, па сега се на осмата позиција.

Натпреварот во гости против Јута требаше да биде денот кога ќе се врати „кралот“, но такво нешто нема да се случи. Тоа го потврди и тренерот Лук Волтон, кој најави враќање на Леброн за наредниот месец.

Леброн сезона постигнува по 27,3 поени, 8,3 скокови и 7,1 асистенција по натпревар.