Connect with us

Кошарка

Леброн се побизу до Џордан

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс, се искачи на третото место на вечната листа на играчи со постигнати 30 или повеќе поени по натпревар. За „Кралот“ ова беше 436-ти натпревар со минимум 30 поени.

Тој на натпреварот против Индијана, во победата од 104:96, реализираше 38 поени, а при тоа имаше и седум асистенции и девет скока.

Во историјата на НБА лигата, пред него во оваа статистичка категорија се само Вилт Чембрлен со 515 и Мајкл Џордан со 562 натпревари.

Резултати: Торонто – Голден стејт 131:128 (по прод.), ЛА Лејкерс – Индијана 104:96, Сакраменто – ЛА Клиперс 121:133.

Реклама
Реклама

Повеќе од Кошарка

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com