Connect with us

Кошарка

Макаби ТА по една и пол деценија ја освои Москва

Кошаркарите на Макаби Тел Авив го приредија најголемото изненадување на петте средби од Евролигата. Составот од Израел успеа да ја совлада ЦСКА Москва на нејзин терен со 93:76 и на тој начин да прекине една лоша серија во пресметките со „армејците“.

Ова беше прв триумф на Израелците во пресметките со ЦСКА во Русија, по 2004 година и прва победа против овој ривал од 2014 година. Зусман со 15 и О‘Брајант со 14 кошеви беа лидери во триумфот, додека пак кај ЦСКА недоволни беа 16 кошеви на Де Коло и Клајбурн.

Барселона пак дојде до петтото славје во низа во елитнито друштво со тоа што овојпат триумфираше против грчки Панатинаикос. „Каталонците“ во „Палау Блауграна“ победија со 79:68, а во прв план беше плејмејкерот Ертел со 23 поени.

Резултати: Будуќност-Дарушафака 75:74, Басконија-Гран Канарија 83:66, Баерн-Армани Милано 79:68.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама

Повеќе од Кошарка

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com