Connect with us

Ракомет

Македонија на стартот против Франција

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска ги објави термините за одигрување на натпреварите од групната фаза на Европското првенство во женска конкуренција, кое во ноември заеднички ќе го организираат Македонија, Словенија и Црна Гора.

Македонската сениорската женска репрезентација е дел од групата Ц заедно со репрезентациите на Франција, Холандија и Романија.

Прв противник на македонската репрезентација ќе биде Франција, на 5 ноември со почеток во 18 часот.

Два дена подоцна македонските ракометарки ќе играат против Холандија, а во последното, трето коло од групната фаза против Романија.

Реклама

Facebook