Поврзи се со нас

Ракомет

Манасков и Веспрем без мака – разочарување за Лазаров

Веспрем ја продолжи серијата импресивни игри во Лигата на Шампионите со нов убедлив триумф, од 39-24 на дуелот против Целје. Данскиот тим победи со 32-24 и дојде до четврта победа во четири кола во групата Б. Нант има една победа и три порази. Нант беше надигран, во двете полувремиња примија по 16 гола.

Манасков и соиграчите уште во првото полувреме го решија прашањето на победникот, поведувајќи со 18-11, за во вториот дел да стигнат до двоцифрена предност и конечен триумф од „плус петнаесет“. Македонскиот крилен ракометар постигна три гола од четири обиди, а најефикасни во таборот на Веспрем беа Нилсон со шест и Борозан со пет погодоци.

Ракометарите на Нант разочараа на гостувањето против Алборг, губејќи од шампионот на Данска 32-24.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Кјелце – Мешков Брест 34:27 (18:11)

Табела: 1.Кјелце 6, 2.Флензбург 6, 3.Мешков 4, 4.Порто 2, 5.Елверум 2, 6.ПСЖ 0, 7.Вардар 0, 8.Пик Сегед 0

ГРУПА Б

Алборг – Нант 32:24 (16:9)

Кил – Мотор Запорожје, одложено

Веспрем – Целје 39:24 (18:11)

Барселона – ППД Загреб 20.45 ч.

Табела: 1.Веспрем 8, 2.Алборг 8, 3.Барселона 6, 4.Кил 4, 5.Нант 4, 6.Мотор 3, 7.ППД Загреб 0, 8.Целје 0

Advertisement

Facebook

Реклама