Connect with us

Кошарка

Мемфис ја освои Летната лига на НБА

Тимот на Мемфис ја освои Летната лига на Националната кошаркарска асоцијација по победата во финалето над Минесота со 95:92 во Лас Вегас.

За МВП беше избран Брендан Кларк, кој постигна 15 поени, 16 скокови, 4 асистенции и 3 блокирани удари.

Кларк беше избран од Мемфис под број 21 во Драфтот оваа година.

Најпрецизен за успехот беше Грејсон Ален со 17 поени.

Минесота со 19 поени се истакна Келан Мартин.

Мемфис имаше солидна предност од 56:40 на паузата, но по силниот третдел, Минесота успеа да на само поен на почетокот на последниот дел при 73:74.

Со клучна серија од 9 поени, Мемфис поведе со 93:83 на две минути пред крајот, и ова се покажа како одлучувачко.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Кошарка

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com