Connect with us

Други спортови

Микаела Ширфин е со KОВИД-19

Американската двократна олимписка освојувачка на златен медал во алпско скијање, Микаела Шифрин е позитивна на коронавирус. Тоа го објави самата таа на социјалните мрежи.

26-годишниот трикратен добитник на Големиот кристален глобус ќе ја пропушти посетата во австрискиот зимски центар Лиенц во вторник и среда. Нејзиниот позитивен тест доаѓа нешто повеќе од еден месец пред почетокот на Зимските олимписки игри во Пекинг, каде што ќе се надева дека ќе го додаде златото во слалом во 2014 година и титулата во велеслалом во 2018 година.

„За жал, тестирав позитивно на коронавирус. Ги следам протоколите и се изолирам, бидејќи ќе ја пропуштам трката во Лиенц“, напиша таа на Твитер. Шифрин не откри кога била позитивна или дали веќе пристигнала во Лиенц, каде прво требаше да се натпреварува во велеслалом, а потоа и во слалом. Американецот, кој моментално води во квалификациите за Големиот Светски куп, е уште еден скијач кој е принуден во карантин по позитивниот тест.

Победничката на Големиот кристален глобус од 2016 година, Лара Гут-Бехрами ги пропушти трките во Вал д’Изер и Куршевел. Во рундата Куршевел не учествуваше ниту двократната светска шампионка Катарина Линсбергер. Австриецот не е сигурен за стартот во Лиенц, каде поради вирусот нема да има публика. Свесни сме за нашите обврски“, изјави Розвита Стадлобер, претседател на Австриската алпска скијачка федерација.

Сезоната на Светскиот куп за жени се сели во Загреб на 4-ти јануари за слалом, а потоа во Марибор, Словенија, на 8-ми / 9-ти јануари.

Реклама

Facebook

Реклама