Милан губеше со 2:0, се врати, но не можеше до целосен пресврт, Интер се поблиску до титулата (ВИДЕО)

Милан попладнево не успеа да забележи победа на гостувањето кај Сасуоло, со што му овозможи на Интер со евентуална победа вечерва против Каљари да се придвижи уште еден чекор поблиску до шампионската титула.

Сасуоло преку Пинамонти и Лауренте за 10 минути имаше водство од 2:0. Сепак, во 21-та минута Леао намалува на 2:1. Голеадата продолжи и во вториот дел. Сасуоло со нов гол во мрежата на гостите во 53-та, повторно Лауренте. Милан се консолидираше, па преку Јовиќ во 59-та и Окафор во 84-та го израмни резултатот. Сепак, иако имаа неколку шанси, не успеаја да постигнат уште еден гол за целосен пресврт.