Connect with us

Други спортови

Милош Раониќ се откажа од Австралија опен

Канаѓанецот Милош Раониќ се откажа од Австралија опен поради повреда, соопштија организаторите. Поранешниот број три во светот продолжува да се опоравува од повредата на петицата.

Раониќ доживеа повреда на бутот во март и се врати на Тур по тримесечна пауза, но неговата сезона во 2021 година беше суспендирана поради проблем со петицата по поразот во првото коло на турнирот во Атланта во јули.

„Милош Раониќ се повлече од Австралија опен бидејќи продолжува да се опоравува од повредата“, објавија организаторите на Твитер.

Раониќ, кој во понеделник ќе наполни 31 година, стигна до третото место на светската ранг-листа во 2016 година – годината кога играше во финалето на Вимблдон и во полуфиналето во Мелбурн Парк.

Канаѓанецот, кој моментално има 70-ти години во светот, е уште еден тенисер кој нема да игра на Австралија опен по Роџер Федерер, Стен Вавринка, Џенифер Брејди, Каролина Плишкова, Каролина Мухова, Серена Вилијамс, Бјанка Андреску и други.

Реклама

Facebook

Реклама