Connect with us

Тајмаут

Мохамед Салах го откри своето омилено јадење

Мохамед Салах е еден од најдобрите фудбалери во светот, благодарение на неговиот интензивен тренинг и режимот на исхрана. Во едно неодамнешно интервју за „CNN“, „Starfleet“ откри која е неговата омилена храна и што му помага да ги постигне своите цели.

Салах, иако живее во Обединетото Кралство, и веројатно е опкружен со некои од најдобрите ресторани во светот, сепак признава дека неговата омилена храна, е од Египет.

Мохамед не е импресиониран од британската кујна, иако повремено јаде традиционална пита од јаболка.

Неговото омилено јадење е кушари, и го јаде секогаш кога има шанса. Тоа е египетски специјалитет од ориз, тестенини, леќа, доматен сос, грашок и пржени кромид.

„Исхраната е многу важна, таа е дел од играта. Исхраната ми помага да се опоравам, му помага на моето тело да се прилагоди побрзо и да спие подобро. Мојот нутриционист вели дека, можам да јадам што сакам, бидејќи немам масни наслаги на телото. Не пијам, па сè е во ред.“ рече Салах

Мухамед признава дека кога оди во Египет, секогаш ги повикува своите пријатели од аеродромот да донесат кушари, па потоа јадат во автомобилот.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама

Повеќе од Тајмаут

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com