Connect with us

Други спортови

Надал се радува на „специјалната“ титула по враќањето на теренот

Поранешниот светски рекет број еден, Рафаел Надал, изјави дека освојувањето на титулата во Мелбурн денес е нешто што треба да се цени, бидејќи Шпанецот успешно се врати на теренот по повредата на ногата од која се опоравува речиси четири месеци.

35-годишниот Надал ја освои својата 89-та титула во кариерата откако го победи американскиот квалификант Максим Креси со 7-6 (6), 6-3 во финалето на АТП 250 пред Австралија Опен, кој започнува на 17 јануари.

„Многу сум среќен што ја започнав сезоната со титула… и од каде што доаѓам, тоа е многу посебно. Мислам дека го одиграв мојот најдобар натпревар досега откако дојдов овде, без сомнение против многу тежок играч. “ изјави Надал.

Шпанецот минатиот месец учествуваше на демонстративен турнир во Абу Даби, но по враќањето беше позитивен на тестот за КОВИД-19, што дополнително влијаеше на неговите подготовки за Австралија Опен, каде што цели кон својата втора титула од 2009 година.

„Ако ги собереме и анализираме сите работи низ кои сум поминал во последните пет месеци, вклучително и СОВИД-19 по Абу Даби, секако дека сум среќен“, додаде тој.

„Па, токму онаму каде што би сакал да бидам е да бидам 100 здрав… Да играм до крајот на сезоната и да не се вратам по пет или шест месеци надвор од теренот… Имам многу да продолжам да се подобрувам. Ќе дадам се од себе“, додаде тој.

Реклама

Facebook

Реклама