Connect with us

Други спортови

Насер Ал-Атија ја зголеми предноста на врвот на релито Дакар

Катарецот Насер Ал-Атија со Тојота останува на чело на колоната на возачите по завршувањето на првата етапа на 44-тото издание на релито Дакар во Саудиска Арабија.

Ал-Атија, кој вчера победи и во прологот, даде време од 3 часа, 30 минути и 53 секунди на етапата долга 333 километри, почнувајќи и завршувајќи со Град. Катарецот има водство од 12:44 минути пред второпласираниот Себастијан Леб (Франција / Рид) и 22:39 минути пред Чехот Мартин Прокоп (Петрол Орлен), кој заврши трет.

Кај мотоциклите, Даниел Сандерс со Гас Гас исто така успеа да ја задржи лидерската позиција од вчерашниот пролог. Австралиецот го помина растојанието за 4 часа, 38 минути и 40 секунди. Тој води со 3:07 минути пред Чилеанецот Пабло Кинтаниа (Хонда) и 11:06 минути пред Австриецот Матијас Валкнер со Ред Бул.

Најспорен беше во камионите, каде Русинот Дмитриј Сотников беше само 31 секунда пред својот сонародник и тимски колега во Камаз Едуард Николаев. Сотников победи со време од 4 часа, 6 минути и 22 секунди. Трет за 9:58 минути е Чехот

Алеш Лопраис од Instaforex Lopraiš.

Понеделник е втората етапа на релито Дакар долга 338 километри од Град до Ал Артавија.

Реклама

Facebook

Реклама