Connect with us

SPORTM.mk

Денеска ќе биде објавен списокот на кандидати за Златна топка

Престижното француско списание „Франс Фудбал“ попладнево ќе го објави списокот на кандидати за „Златна топка“ во 2019 година, со тоа што Лионел Меси и Кристијано Роналдо го продолжуваат ривалството за најпрестижната индивидуална награда за фудбалери.

„Франс Фудбал“ ќе го открие официјалниот список на 30 финалисти за „Златната топка“ постепено со почеток од 17:30 часот до 20:00 часот.

Овој трофеј ќе му биде доделен на еден од 30-те финалисти на 2 декември во Париз, но нема да биде единствената награда дадена во понеделник вечерта. Ова е затоа што Златната топка ќе му биде доделена на најдобриот играч.

Aири со 180 финалисти ширум светот ќе гласаат за овие критериуми: индивидуална и тимска изведба, класа на играчи (талент и чесност во играта) и можност да останат во чекор со нивото на настапи цело време.

Според овие критериуми, Лионел Меси е фаворит да ја освои Златната топка, што би била шеста златна топка и рекорд во неговата кариера.

Доколку тоа се случи, тогаш аргентинската ѕвезда на Барселона ќе го надмине ривалот Кристијано Роналдо, со кого го дели рекордот, пет освоени златни топки досега.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com