Connect with us

Фудбал

Одреден е тимот број 1 во светот за 2021 година.

Италијанската фудбалска репрезентација беше призната како број 1 за 2021 година од страна на Меѓународната асоцијација на спортски новинари (AIPS). Ескадронот летово ја освои титулата на Европското првенство и доби 767 гласови.

Второто место му припадна на Баерн Минхен со 503 гласа. Во топ 3 со 459 гласови влезе и репрезентацијата на Аргентина која триумфираше на Копа Америка. Во првите пет се и Челзи (370) и Ливерпул (257).

Надвор од фудбалот најмногу гласови доби машката кошаркарска репрезентација на САД, која стана олимписка шампионка во Токио – 228. Женскиот фудбалски тим на Барселона, кој ја освои Лигата на шампионите, собра 216 гласови – најмногу од сите женски тимови.

Во истражувањето учествувале 529 новинари од 114 земји, вклучително и Бугарија.

Реклама

Facebook

Реклама