Connect with us

Фудбал

Официјално: Белгиец го презема Монако

Филип Клемент, кој го предводеше белгискиот грен Бриж, е назначен за селектор на Монако, соопшти францускиот тим. Договорот со 47-годишниот белгиски стручњак е на три сезони.

Клеман го наследи Нико Ковач, кој беше отпуштен на 30 декември. По одиграни 19 натпревари, Монако има 29 бодови и се наоѓа на шестото место во поредокот во францускиот шампионат.

Клемент го води Бриж од 2019 година и освои две последователни титули на Белгија. Пред тоа ги водеше Генк и Васланд-Беверен.

Facebook