Connect with us

Ракомет

ОФИЦИЈАЛНО: Веселин Вујовиќ е нов тренер на Вардар!

Вардар во новаа сезона ќе има нов тренер, затоа што Веселин Вујовиќ е назначен за нов тренер на „црвено-црните“.

На официјална прес-конференција, сопственикот Михајло Михајловски го потврди Црногорецот и тоа значи дека миленикот на „Комитите“ повторно ќе седне на тренерското столче на најтрофејниот македонски клуб.

Во текот на својата кариера тој настапувал за РК Металопластика од Шабац, Барселона и Гранолес. Со Металопластика Вујовиќ бил дел од златната генерација која доминарала во текот на 1980-тите, освојувајќи седум лига титули, 4 купови и две Европски шампионски титули. Вујовиќ исто така загубил едно финале во 1984 година и три полу-финалиња на натпреварите во Купот на европскитете шампиони, додека играл за Металопластика.

Во 1986 година, тој бил именуван како најдобар спортист на поранешна Југославија.

Тој бил првиот играч кој ја добил титулата на ИХФ Светски Играч на Годината.

Во 1984 година тој бил член на Југословенската ракометна репрезентација, која го освоила златниот медал на олимписките игри. Тој ги одиграл сите шест натпревари и постигнал 28 голови. Четири години подоцна, тој бил дел од југословенскиот тим кој освоил бронзениот медал. Тој ги одиграл сите шест натпревари повторно и постигнал 29 голови.

Реклама

Facebook