Connect with us

Кошарка

Оклахома го испрати Кармело Ентони во Атланта

Раководството на Оклахома Сити успеа да заштеди над 60 милиони долари во даноци и надоместоци откако го испрати крилото Кармело Ентони во Атланта.

Покрај него, Атланта ќе добие и пик во првиот круг на драфтот во 2022 година, со право на избор на играч од 1 до 14 место. Во замена, „громовите“ ќе го добијат германскиот плејмејкер Денис Шредер.

Во договорот помеѓу двата тима е вклучен и тимот на Филаделфија 76-ерс, кои ќе го добијат од Атланта центарот Мајк Мускала, а во замена ќе го испратат францускиот бек Тимоте Луваву-Кабаро во Оклахома и крилото Џастин Андерсон во Атланта.

Ентони, кој е 10-кратен учесник во Ол Стар натпреварите и најдобар стрелец за 2013 година, ќе биде ослободен од Атланта набргу откако зделката ќе биде финализирана и ќе може да побара нов тим, кон кој ќе се придружи. Според медиумите во САД, Хјустон Рокетс покажал најсериозен интерес за него.

Реклама
Реклама

Повеќе од Кошарка

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com