Connect with us

Фудбал

Осасуна го совлада Кадиз, Алавес и Билбао не победија

Осасуна го совлада гостувањето кај Кадиз со 2-0 во натпревар од 20. коло на Шпанското фудбалско првенство. Така домаќините ја прекинаа серијата од три последователни порази на сите турнири и го забележаа шестиот сезонски успех во Ла Лига.

Хрватот Анте Будимир го отвори резултатот во 38. минута, а Енрике Барха во 48. го постигна вториот гол. Овој гол беше прегледан со ВАР системот поради сомнежи за заседа, но на крајот беше преброен од судијата.

Осасуна се искачи на 12. место во поредокот со 25 бодови, а Кадиз е претпоследен со 14. Во друг меч Алавес и Атлетик Билбао завршија 0-0 во дербито на Баскија.

Двете екипи создадоа повеќе од 20 позиции за гол пред противничкиот гол, но гол не беше постигнат. Атлетик Билбао е деветти во поредокот со 28 бодови, а Алавес е 17-ти со 17 бодови. Во доцниот натпревар, Виљареал му гостуваше на шампионот Атлетико Мадрид.

Реклама

Facebook

Реклама