Партизан во последна секунда ја одбрани победата во Лакташи

Foto: ABA/Igokea/Nenad Vuruna
Foto: ABA/Igokea/Nenad Vuruna

Кошаркарите на Партизан ја совладаа Игокеа со 75-73 по драматичната завршница во Лакташи, во првиот натпревар од новата сезона од регионалната АБА лига.

-текстот продолжува по рекламата-

Црно-белите осцилираа многу, но шутираа одлично од далечина и водеа во текот на поголемиот дел од натпреварот.

Во драматична завршница, Јанковиќ донесе важни три поени за 74:70, со тоа што Игоке дојде преку Еванс на половина пат и направи брз фаул.

На 19 секунди пред крајот, Волден шутираше само еден слободен, а во последната секунда, Фон и Лешиќ ги промашија дополнителните временски удари.

Партизан стигна до победата во Лакташи без нивниот најдобар играч Рашон Вон, херојот на победата во Венеција на Еврокупот во четвртокот.

Најефикасен во црно-белите редови беше Огњен Jamамараз со 13 поени, додека 11 дојдоа од Кори Волден. Новица Величковиќ постигна 9 на својот 33 роденден, додека Бирчевиќ и Јанковиќ постигнаа по осум.

Loading...