Connect with us

Фудбал

Педри ќе биде надвор од терените најмалку уште еден месец

Играчот од средниот ред на Барселона, Педри се опоравува според планираното, но се очекува да отсуствува најмалку уште еден месец.

“Педри се чувствува добро, но има уште време да се опорави. Не можам да дадам точен датум бидејќи тоа зависи од неговата физичка состојба. Најважно е дека тој се опоравува според планот и ќе се врати кај нас штом Нема да ризикуваме“, коментираше главниот тренер на Каталонците, Чави Ернандез.

Се очекува Педри да ги пропушти репрезентативците на Шпанија против Шкотска и Норвешка и да биде достапен за Чави по репрезентативната пауза.

Дефанзивецот Роналд Араухо наскоро ќе биде подготвен да се врати на терените. Уругваецот беше надвор од терените во изминатиот месец откако заработи повреда за време на натпреварот со Кадиз од второто коло во шпанската Ла Лига, но денеска ги продолжи тренинзите со соиграчите. Сепак, тој нема да учествува на утрешното гостување на белгиски Антверпен во Лигата на шампионите.

“Роналд е добро. Можевме да го вклучиме во групата за вторник, но не вреди. Тој ќе биде на располагање за натпреварот против Селта Виго викендов”, објасни Чави Ернандез.

Facebook