Поврзи се

Ракомет

Пенезиќ меѓу ѕвездите на колото, Лејно во ТОП-5 одбрани

Бекот на Вардар, Андреа Пенезиќ е избрана од страна на ЕХФ за една од трите ѕвезди на колото во Лигата на шампионите за ракометарки.

Вардар си обезбеди место во четврт-финалето на елитното натпреварување по саботниот триумф над Будуќност со 31-24 во Главната фаза на ЛШ.

На дуелот со црногорскиот шампион, Пенезиќ постигна осум голови. Покрај неа во најдобрите три ракометарки на колото се најдоа уште и Ксениа Смитс од Мец и Ана Седојкина од Ростов.

Во изборот на ЕХФ за ова коло место имаше и за голманот Амандин Лејно. Таа се најде меѓу Топ-5 одбранети топки на колото.

ФОТО

ВИДЕО

ПОВЕЌЕ ОД Ракомет

loading...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com