Поврзи се со нас

Фудбал

Пјаниќ, Меси и Де Јонг имаа посебен третман пред Атлетико

Во сабота навечер се игра дерби помеѓу Атлетико Мадрид и Барселона.

По 14 дена, клупскиот фудбал се враќа со одлична игра во Ла Лига. Луис Суарез нема да игра против поранешниот клуб поради коронавирусот, но Миралем Пјаниќ се очекува за прв пат да игра против Атлетико.

Со оглед на тоа што Серхио Бускетс беше повреден, Пјаниќ беше најавен како стартер и се очекува тој и Френки де Јонг да ја држат средната на Каталонците.

Покрај тоа, Босанецот и Холанѓанецот заедно со Лионел Меси вчера добија можност да се одморат, додека другите тренираа нормално.

Меси имаше долг лет од Росарио, а Пјаниќ и Де Јонг играа натпревари за своите репрезентации во средата вечерта, па за нив беше нормално да го пропуштат тренингот во четвртокот.

Сите тројца поминаа на тестирање на коронавирус по слетувањето на аеродромот во Барселона, а денес ќе тренираат со остатокот од тимот.

loading...

Facebook