Поврзи се со нас

Ракомет

Почина еден од најдобрите ракометари на златната генерација на југословенскиот ракомет!

Голем број светски медиуми известија за смртта на поранешниот југословенски ракометар и еден од најдобрите ракометари на златната генерација на југословенскиот ракомет Златко Портнер.

Почина ненадејно на 59-годишна возраст и беше член на златната генерација на југословенскиот ракомет.

Портнер и неговите соиграчи го освоија Европскиот куп против Атлетико Мадрид во 1985 година, а една година подоцна го повторија тој успех.

Токму таа генерација го освоија Светското првенство во ракомет во 1986 година, а на Олимписките игри во 1988 година освоија бронза.

Портнер играше на позицијата десен бек, а освен што го носеше дресот на Барселона три години, играше и во Франција и Швајцарија.

 

Advertisement