Connect with us

Тајмаут

Поранешниот турски репрезентативец осуден по грозоморното злосторство: Долго ќе биде зад решетки!

Поранешниот турски фудбалер Сезер Озтурк (36) беше уапсен во септември минатата година, откако уби маж поради расправија во сообраќајот.

Во два наврати Озтурк и неговите пријатели пукале кон луѓето со кои се скарал во сообраќајот. Го убил 25-годишниот Калил Ибрахим Сколтен, а ранил уште четворица.

После половина година, тој беше осуден на 14 години и седум месеци затвор за три различни дела.

Обвинителството побара Озтурк да биде осуден на 23 години и 9 месеци затвор за три различни кривични дела, но тој добил многу помалку од тоа.

„Како што кажав, немам намера. Ќе се сретнам со мојот адвокат и ќе ја подготвам одбраната. Засега не сакам да кажам ништо“, рече Озтурк.

Цезар Озтурк кариерата ја започна во Баер Леверкузен, а во 2006 година се пресели во Турција каде настапуваше за Манисаспор, Ескишехирспор, Фенербахче, Бешикташ и Башакшехир.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Super League (@superleagueanadolu)

Кариерата ја заврши во 2015 година во дресот на Ешикшехирспор.

Инаку, ги мина младинските селекции на Турција, има еден настап во У23, но никогаш не дебитираше во А селекцијата.

Реклама

Facebook