Connect with us

Ракомет

Последниот настап на Македонија заврши со пораз

Published

on

Натпреварот против Белорусија беше последниот натпревар на нашата репрезентција.

Нашата репрезентација не успеа да ја поправи лошата статистика, денеска загубија од Белорусија со 30:26.

Македонија одлично го започна натпреварот, првото полувреме игаа одлично, Македонија дури и беше во предност уште од 5. минута но разликата беше гол-два, а поголемиот дел се играше гол за гол, па на поуза заминаа со 14:14.

Второто полувреме добро играа се до 42. минута, но потоа следуваше „црна серија“, а Белорусите стигаа до највисоки 6 гола разлика (29-23), по што до крајот на натпреварот за 4 минути постгнаа само еден гол, а Македонија 3 гола за конечни 30:26.

Во редовите на Македонија, Лазаров беше прв стрелец со седум гола, втор со четири гола беше Кузмановски, Митревски запиша девет одбрани.

 

 

 

Advertisement

Facebook