Connect with us

Фудбал

Потпишан е како голем талент, сега бара излез од Реал уште во Јануари

Дани Себаљос е несреќен во Реал Мадрид поради малата минутажа што ја добива од тренерот Зинедин Зидан. Играчот од средниот ред има само 11 настапи во 23 натпревари што ги имаа Лос Бланкос во оваа сезона, акумулирајќи само 406 минути на теренот.

Пристигна од екипата на Бетис во текот на летото, младиот играч знаеше дека ќе мора да биде трпелив за да добие можност да се докажи, но тој не очекуваше да биде толку „невидлив“ во плановите на францускиот тактичар. Доколку се одлучеше да премине во Барселона, тој би играл многу повеќе отколку во Мадрид.

За жал за 21-годишниот, Зизу никогаш не кажал дека сака Себаљос да го купи. Тој беше потпишан како голема желба на претседателот на клубот, Флорентино Перез, кој беше решен да го обезбеди како дел од својата долгорочна визија за тимот да вклучува повеќе Шпански играчи.

Тој, наводно, бара трансфер од Мадрид, а Милан, Рома, Арсенал и Тотенхем се заинтересирани за неговиот потпис. Тој, исто така, може да се врати во клубот од родниот град како позајмен играч за остатокот од сезоната.

Advertisement

ФОТО

More in Фудбал