Connect with us

Тајмаут

Познат актер може да учествува во филм за Формула 1

Се чини дека холивудската манија ја нападна Формула 1 по епскиот крај на сезоната 2021 година во Абу Даби. Верстапен потоа го престигна Хамилтон во последниот круг. Причина за ова беше ударот врз Николас Латифи непосредно пред крајот на трката. Макс го искористи ова и стави нов комплет меки гуми. Воедно, Луис остана на патеката со истрошени тврди гуми и стана лесен плен за Холанѓанецот по продолжението на трката.

Ова финале од 2021 година беше како совршено сценарио за холивудски филм. Филмската ѕвезда Бред Пит, наводно, ќе сними филм со голем буџет поддржан од Apple. Се очекува главната тема на ова производство да биде Формула 1.

Според заговорот, Пит е ветеран од Формула 1 кој се враќа во спортот за да биде ментор на млад тркач кој сака да го освои Светското првенство. Филмот се очекува да има буџет од околу 130 до 140 милиони долари и дека голема атракција е ѕвездената моќ на Пит.

Во извештајот се додава дека во проектот се вклучени режисерот Џозеф Косински и сценаристот Ерен Кругер. Се очекува продуцент да биде Џери Брукхајмер.

Бред и Косински се обидоа да направат подобрен филм наречен Go Like Hell. Американската филмска ѕвезда треба да ја игра улогата на американската тркачка легенда Керол Шелби. Овој нереализиран проект имаше за цел да ги покаже вистинските работи во мотоспортот.

Верзија на приказната на Шелби беше раскажана во филмот Форд против Ферари. Улогата на Керол ја толкуваше Мет Дејмон, додека Кристијан Бејл беше во улогата на британскиот пилот Кен Мајлс.

По популарната серија на Нетфликс „Вози за да преживее“ и интензивната битка во сезоната 2021 година, ниту еден сценарист не би се осмелил да напише сценарио во кое фактите се многу почудни отколку што може да бидат фикцијата. Скокот кон мотоспортот беше инспириран и од филмовите како Rush (Full throttle), Senna и Ford vs Ferrari.

Реклама

Facebook

Реклама