Connect with us

Тајмаут

Путин: Нема да ги бојкотираме ЗОИ

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата земја нема да ги бојкотира Зимските олимписки игри во Пјеонгчанг на кои руските спортисите ќе може да настапат под олимпиското знаме, откако Меѓународниот олимписки комитет забрани настап на Русија под свое знаме.

– Нема да ги бојкотираме игрите. Доколку наши спортисти сакаат да настапат тоа ќе биде нивни личен избор. Мора добро да ги анализираме документите што предизвикаа таква одлука, но сега знаеме дека некои сведочења потекнуваат од луѓе чиј морален и психолошки профил е под знак прашање, изјави Путин.

Тој додаде дека одлуката на МОК е политичка и дека тоа на сите им е јасно.

Advertisement

ФОТО

More in Тајмаут