Connect with us

Ракомет

Разочараниот Червар шокираше по натпревар: Поднесе оставка, а соопшти и зошто…

Published

on

По поразот од Аргентина на Светското првенство во ракомет, Лино Червар најави заминување од националниот тим.

„Слушајте, никој не е среќен што изгуби. Не мислам дека одигравме добро денес. Многу сум изненаден, мислев дека ќе биде добро како и на последните три натпревари, за мене ова е исто разочарување. Јас ја преземам одговорноста, без оглед на се, тоа е за мене  недозволиво. Нека дојде некој да ме замени, не сум подготвен повеќе. Мислам дека и дадов многу посветеност и страст на репрезентацијата “, рече Лино Червар за РТЛ.

Червар беше прилично шокиран од оваа изјава, а потоа потврди дека тоа значи и негово заминување.„

Апсолутно да. Мислам дека тренерот, на кого тимот му игра важна игра, не е во право да ја води репрезентацијата. Националниот тим е создаден пред 20 години да оди од глава во глава и да се бори за секоја топка. Разочаран сум и сносам одговорност. Жал ми е што заминав вака, но одлуката е конечна. Ова нека биде пораката, ќе го поддржам новото мени. Јас сум многу разочаран“.

Тренерот ги коментираше и натпреварот и причините за тешкиот пораз.

„Сето ова е во пристапот кон играта, тие вложија поголем ентузијазам и беа гладни за победа. Јас ја носам одговорноста. Не обвинувам никого, јас преземам одговорност“.

Червар не сакаше да покаже со прст кон играчите, а се уште не губи надеж дека Хрватска ќе ја победи Данска.

„Се разбира, можеби сме одлични, но јас зборувам за иднината“, заклучи тој.

 

Advertisement

Facebook