Connect with us

Кошарка

Реал избори учество во „фајнал фор“ во Евролигата

Објавено:

Кошаркарите на Реал Мадрид се првите полуфиналисти во Евролигата, откако синоќа во Атина го победија Панатинаикос со 89:82.

За „кралскиот клуб“ ова беше третата победа и без загубен меч ја доби серијата од четвртфиналната фаза.

Руди Фернандез и Факондо Кампачо постигнаа по 16 поени во победничкиот тим, додека Ник Калатес со 17 поени беше најефикасен  во домашниот состав.

И на вториот вчерашен дуел славеа гостите. Фенербахче со 66:57 го совлада Жалгирис и поведе со 2-1 во победи.

Вечерва играат:  Басконија – ЦСКА Москва и Барселона – Анадолу Ефес. На овие две пресметки резултатот е изедначен 1:1.

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама