Connect with us

Кошарка

Реал Мадрид со победа ја започна одбраната на титулата во Евролигата

Реал Мадрид ја започна одбраната на својата титула во Евролигата со победа над Дарушафака Истанбул со 109:93.

Шпанците покажаа одлична игра и без Лука Дончиќ, на радост на над 8.000 гледачи. Новите засилувања Габриел Дек и Клемен Препелиќ, како и враќањето во игра на Огнен Кузмиќ беше во основата на силната игра на „белите“.

Победниците запишаа 44,1 отсто успешност од тројка (15/34), а најмногу поени постигна Ентони Рендолф – 16.

Џеј Си Керол додаде 14, Серхио Љул, Џеф Тејлор и Фабио Козер додадоа по 13. За Дарушафака најпрецизен беше Реј МекКалум со 18 поени.

Резултати од вчерашните натпревари во Евролигата:

Реал Мадрид – Дарушафака (Истанбул) 109: 93
Панатинаикос – Макаби (Тел Авив) 89:84
Баерн Минхен – Анадолу Ефес 71:90
ЦСКА Москва – Барселона 95:75.

Реклама
Реклама

Повеќе од Кошарка

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com