Connect with us

Други спортови

Рекетот на Надал бил украден на натпревар (ВИДЕО)

Рафаел Надал успешно го стартуваше учеството на Австралија опен, победувајќи го Британецот Џек Дрејпер со 7:5, 2:6, 6:4, 6:1 во меч од првото коло на турнирот кој траеше 3 часа и 40. минути. Сепак, мечот ќе остане запаметен најмногу по украдениот рекет на Матадора во првиот сет.

Се испостави дека едно од децата што ги подаваше топките го зеде. Пред почетокот на осмиот гем од натпреварот, тој отиде да го извади рекетот кој совесно го остави покрај јакната, но не можеше да го најде. Ситуацијата направи благ метеж на теренот, судијата мораше да ја бара на микрофонот, но на крајот Надал со насмевка прифати се, извади нов рекет и мечот продолжи нормално. И во метежот, ракетата беше тивко поставена назад до јакната на Рафа. И покрај богатата кариера, Шпанецот не западнал во ваква љубопитна ситуација.

На Надал му беа потребни четири сета за да го елиминира Џек Дрејпер, кој се мачеше само во првите два. На почетокот на четвртиот сет противникот заработи грч во бутот и едвај го заврши мечот.

Advertisement
Advertisement