Connect with us

Тајмаут

Родителите на Ноле се приклучија на митингот за поддршка на нивниот син

Родителите на Новак Ѓоковиќ вечерва се приклучија на протестниот собир во центарот на Белград во одбрана на нивниот син, кој се уште е во хотел со имигранти. Навивачите на Ѓоковиќ во Србија нервозно го чекаат судското рочиште, по кое ќе стане јасно дали тој може да игра во тенискиот шампионат на Австралија опен, пренесува АП.

Виртуелното сослушување во Мелбурн, на кое Ѓоковиќ се жали на укинувањето на визите, доаѓа во време на растечка јавна дебата за неговото медицинско ослободување од строгите правила за вакцинација во Австралија.

Рочиштето е во понеделник, а Австралија опен започнува на 17 јануари.

„Денес е голем ден. Денес целиот свет ќе ја слушне вистината. Се надеваме дека Новак ќе излезе како слободен човек. Му ја испраќаме нашата голема љубов. Веруваме во Новак, но и во независното судство во Мелбурн“, рече Мајката на Ѓоковиќ, Дијана, пред толпата во центарот на Белград.

Таткото на Ѓоковиќ, Срѓан, рече дека „ова е затоа што ние сме само мал дел од светот, но сме горди луѓе“.

„Не можат да не скршат. Новак е олицетворение на слободата, се што е човечко што го содржи човекот. Срам да им е!“, додаде тој.

Дијана Ѓоковиќ рече дека условите во хотелот во Мелбурн каде што бил задржан нејзиниот син „не се хумани“.

„Тој не ни појадува. Има ѕид во кој може да се загледа и не може да го види ни паркот пред или да излезе од собата“, додаде таа.

Facebook