Connect with us

Ракомет

Само една промена во составот во однос на првиот дуел со Чешка

Мкедонија вечерва го игра реваншот од плејофот за пласман на Светското првенство 2023, натпреварот ќе се игра вечерва од 19 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Првиот натпревар во Чешка заврши нерешено 24:24.

Селекторот и капитен на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров за вечерашниот дуел со Чешка направи една промена во составот во однос на средбата во Злин од пред четири дена.

Лазаров одлучи на местото на Марко Митев во националниот тим да биде Михајло Младеновиќ.

Покрај Лазаров и Младеновиќ во составот ќе бидат и: Никола Митревски, Стојанче Стоилов, Филип Талески, Мартин Томовски, Филип Миркуловски, Никола Маркоски, Филип Кузмановски, Гоце Георгиевски, Гоце Ојлески, Жарко Пешевски, Томислав Јагуриновски, Петар Атанасијевиќ, Мартин Серафимов и Марко Мишевски.

Реклама

Facebook