Само три фудбалери меѓу првите десет на листата најплатени спортисти, Меси на прво место

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси, е прогласен за најплатен спортист на светот.

-текстот продолжува по рекламата-

Аргентинецот со заработка од 127 милиони евра се најде на првото место на, а 92 милиони доаѓаат од неговата плата.

Зад Меси се наоѓаат Кристијано Роналдо со заработка од 109 милиони евра и Нејмар со 105 милиони евра, а потоа следи боксерот Алварез со заработка од 94 милиони евра и тенисерот Роџер Федерер со заработка оф 93.4 милиони евра.

Заработката на спортистите е собир од нивните награди, плата и потврди измеѓу 2018. и 2019. година.

Совет за етика во медиумите
Loading...