Connect with us

Други спортови

Шокантни информации за Ѓоковиќ

Англиски Сан објави шокантни информации за Новак Ѓоковиќ. Изданието објави фотографија на која тој позира со дете, насмеан и без маска, само еден ден по неговиот позитивен тест за коронавирус, пренесува Telegraph.bg .

Според адвокатот на светот број 1 во тенис, тој бил позитивен на 16 декември, поради што користел т.н. медицинско извинување за недостаток на вакцинација за влез во Австралија. Сепак, Ѓоковиќ беше виден без маска за време на церемонијата во тенискиот центар „Новак“ во Белград на 17 декември.

Србинот беше задржан девет часа на аеродромот во Мелбурн на 4-ти јануари, откако слета да игра на Австралија опен, и оттогаш е принуден во самица во хотел. Не е јасно дали суперѕвездата го направи PCR тестот на 16 декември и повторно ги доби резултатите истиот ден или едноставно ги доби резултатите. На 16 декември, тој присуствуваше и на специјална церемонија во затворен простор во Тенискиот центар за да добие печат направен во негова чест.

Ѓоковиќ не зборува отворено за статусот на вакцинација, но минатата година призна дека е „против“ вакцинација.

Инфекциите со Ковид-19 се во пораст во Србија со 9.122 нови случаи пријавени во четвртокот – вкупно 12.850 смртни случаи.

Неговото судско рочиште ќе се одржи во понеделник, а тој беше принуден да престојува во скандалозниот хотел за имиграција наречен „Алтернативен притвор“.

Новак побарал личен готвач и пристап до тениско игралиште – што, според медиумите, било одбиено од австралиските власти. На Ѓоковиќ му било кажано дека нема да добие специјален третман се додека остане во притвор за имиграција во хотелот Парк за 109 долари од ноќ во Карлтон, Мелбурн.

Во меѓувреме, тенисерката Рената Ворачова ја напушти Австралија со лет за Дубаи, откако и беше укината визата, соопшти чешкото Министерство за надворешни работи.

Неделава Ворачова беше приведена во хотелот за мигранти во Мелбурн, каде што е сместен и Новак Ѓоковиќ. Таа пристигна во Австралија минатиот месец со истиот медицински исклучок од задолжителното правило за вакцинација за Грен слем турнирот во Мелбурн што го доби Новак Ѓоковиќ затоа што неодамна се зарази со СОВИД-19.

38-годишната Ворачова веќе учествува на еден од подготвителните турнири пред летниот сет 2 на Австралија опен во Мелбурн, каде таа и нејзината партнерка во двојки Катаржина Питек беа поразени.

Реклама

Facebook

Реклама