Поврзи се

Ракомет

Швеѓани и Ислаѓани пристигнаа во Сплит: „Секој натпревар ќе биде тежок“

Опуштени, но и малку уморни, исландските и шведските ракометари стигнаа во Сплит, каде што во Спаладиум арена ќе играат против Хрватска на Европското првенство во ракомет.

„Очекуваме подобро време, него на Исланд и секако добар натпревар“, рече Björgvin Pall Gustavsson играч на Исланд.

На новинарско прашање дали се плашат од репрезентацијата на Хрватска тие одговорија:

„Не, не се плашиме од никој, но знаеме дека ќе биде тешко“, рече Geir Sveinsson.

Последните подготовки во и околу арената се во тек. Но вчерашниот ветер создаде дополнители проблеми на арената.

Сплит веќе почнува да живее во ракометниот дух. Доаѓаат и гостински навивачи.

„Ислаѓаните доаѓаат организирано со еден авион, отприлика околу 200 луѓе според најавите. Швеѓаните треба да стигнат во дупли број“, вели Јелена Хрговиќ – заменик градоначалник на Сплит.

Од полицијата информираат и апелираат до граѓаните и навивачите дека градот целосно ќе биде под видео-надзор со цел ракометните натпревари да поминат во целосен ред, без инциденти.

СПОРТ М ИЗВЕСТУВА ДИРЕКТНО ОД ХРВАТСКА

АНКЕТА

Што очекувате од Македонија на ЕП во Хрватска?

Види резултати

Loading ... Loading ...

 

ФОТО

ВИДЕО

ПОВЕЌЕ ОД Ракомет

loading...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com