Connect with us

Кошарка

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Бекот Си Џеј Мекалум го продолжи својот договор со Портланд Трејлблејзерс за уште три години, период за кој ќе заработи 100 милиони долари.

Така, 27-годишниот Мекалум, кој имаше договор за уште две години, ќе остане во клубот до летото 2024 година, добивајќи вкупно 157 милиони долари плата за тој период.

Тој беше избран од Портланд под бр. 10 на Драфтот во 2013 година, откако во просек постигнува над 20 поени во секоја од своите четири сезони во лигата.

Во последната кампања, Мекалум забележа 21,0 поени, 4,0 скока и 3,0 асистенции, постигнувајќи 167 тројки на 70 натпревари како носител.

Потоа, тој му помогна на Портланд да стигне до финалето на Западната конференција со 24,7 поени, 5.0 скокови и 3,7 асистенции на 16 одиграни натпревари.

Реклама

Facebook