Connect with us

Ракомет

Словенија испадна од Светското првенство

Published

on

Словенечките ракометари беа елиминирани од Светското првенство.

Денес Словенците ремизираа со Египет 25:25, а тој резултат домашниот тим го однесе понатаму, додека Словенија беше елиминирана.

Словенија на полувреме имаше четири гола предност (12:8), но во продолжението ја испушти предноста и на крајот натпреварот заврши без победник.

Овој резултат го однесе Египет понатаму, а Словенија испадна од СП.

Санад го предводеше Египет со седум голови, а Јанц постигна шест за Словенија.

Норвешка го совлада Исланд со 35:33, но сепак нема обезбедено место меѓу осумтемина и ќе го чека резултатот на мечот Франција – Португалија.

Сагосен ги предводеше Норвежаните до победата со девет погодоци, а кај Исланд Елисон постигна шест.

Advertisement

Facebook