Connect with us

Тајмаут

Спортската јавност во неверување: Почина познат фудбалер на 49 години

Јужна Африка денеска е во болка и солзи откако на 49-годишна возраст почина еден од најдобрите фдбалери на оваа земја, Фил Масинга, бивш фудбалер на англиски Лидс.
Масинга беше лидерот на селекцијата на Јужна Африка, која играше на Мундијалот во Франција пред две децении, а најдобрите денови од својата кариера ги мина на „Иланд Роуд“, а потоа играше и за италијански Бари и Салернитана. За националната селекција одигра 58 меча и даде 18 гола.

Јужноафриканецот веќе еден месец бил во болница, откако бил хоспитализиран, но засега не е позната причината поради која починал. Исто така, медиумите објавија дека Масинга во последните години имал сериозни финансиски проблеми.

Извор: Sport1.mk

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Тајмаут

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com