Connect with us

Ракомет

Тежок пораз на Вардар од Веспрем во ЛШ

Published

on

Патникот во следната рунда од ракометната ЛШ помеѓу македонскиот тим Вардар 1961 и Веспрем е решен уште во Скопје, гостинскиот состав славеше со убедливи 27-41 (11-21).

Ова е еден од најтешките порази на македонскиот претставник во најелитното европско клупско натпреварување.

Иван Чупиќ беше единствениот расположен играч со осум погодоци, по три имаа Георгиевски и Стоилов. На другата страна, македонскиот репрезентативец Дејан Манасков имаше четири гола од исто толку обиди.

Прво име беше Маргуч со осум гола. Коралес беше фантастичен на голот, запиша 15 интервенции.

Реваншот се игра за седум дена во Веспрем.

Извор: kurir.mk

Facebook