Connect with us

SPORTM.mk

Тренерот на Леверкузен ги советува младите: Не бидете како Гвардиола и Клоп

Тренерот на Баер Леверкузен, Питер Бос ги охрабри новите тренери да го спроведат својот личен стил на игра и да не копираат тренери како Пеп Гвардиола или Јирген Клоп.

Поранешниот тренер на Ајакс и Борусија Дортмунд ја започна својата кариера како тренер во 2000 година, кога за прв пат го презеде раководството на тимот Апелдорн во Холандија.

Оттогаш, тој има работено како тренер во екипи: Де Графшап, Херакле Алмело, Витесе и Макаби Тел Авив, пред да обезбеди позиција за прв пат во клубот на највисоко ниво, Ајакс, а потоа и со Дортмунд, сега со Леверкузен.

Во својата прва целосна сезона задолжена за клубот од Бундес-лигата, Леверкузен моментно се наоѓа на деветтото место на табелата по осум одиграни натпревари. По 19 години како тренер, Бос има неколку совети за новите тренери.

„Бидете сами! Обидете се да го развивате вашиот стил и да не ги копирате другите. Не бидете Гвардиола или Клоп. Ако имитирате некој друг, играчите веднаш го забележуваат тоа. Развијте ја својата филозофија и остваретеја“, рече Бос.

„Мора да учиш од другите, но мора да останеш верен на својот стил. И мора да се забавувате“

Додека 55-годишниот поранешен фудбалер откри дека додека растел како фудбалер откако поминал поголем дел од кариерата во Холандија, тој ја обожава легендата на Барселона, Јохан Кројф, кој го револуционизираше фудбалот како тренер и фудбалер.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com